АКНЕ І ХАРЧУВАННЯ. ЧИ ПОТРІБНІ ОБМЕЖЕННЯ?
Акне або вугрова хвороба - захворювання сально-волосяного апарату шкіри, на яке страждає в підлітковому віці, за різними даними, від 50 до 95% населення. У західних країнах акне уражає до 95% підлітків і персистує до середнього віку у 12% жінок і у 3% чоловіків.
Дiзнатися бiльше
Це дерматоз зі складним патогенезом. На його виникнення і розвиток впливають різні зовнішні і внутрішні чинники, в тому числі забруднення навколишнього середовища, агресивні засоби догляду за шкірою, прийом деяких медикаментів, гормональні і спадкові механізми. Згідно з однією з теорій, у пацієнтів із важкими формами акне важливим фактором патогенезу є психоемоційний стан і стрес.
Питання про роль харчування у виникненні та перебігу акне залишається дискутабельним. Протягом останніх десятиліть численні дослідження ставлять під сумнів той факт, що харчування має безпосередній вплив на виникнення і прояви акне.
Дiзнатися бiльше
Проведені мета-аналізи наукових досліджень впливу різних продуктів харчування на перебіг вугрової хвороби свідчать про те, що не існує чітко визначеної дієти при акне і жорсткі обмеження деяких продуктів в більшості випадків не виправдані. Рекомендації повністю виключити з раціону харчування, наприклад, вуглеводи, неприйнятні для підлітків, зростаючий організм яких потребує збалансованого харчування. Подібні обмеження показані у випадках встановлення чіткого взаємозв'язку між вживанням певного продукту і розвитком захворювання. Саме тому бездумне слідування "модним" дієтам або непрофесійним "загальноприйнятим" рекомендаціям є не лише неефективним, але й може завдати істотної шкоди здоров'ю.
Проте, необхідність виключення окремих продуктів харчування у хворих з акне необхідно враховувати при консультуванні пацієнтів.
Відомо, що жителі островів Папуа-Нової Гвінеї, які історично харчуються продуктами з низьким глікемічним індексом і не вживають молоко і молочні продукти, не хворіють на вугрову хворобу.
Цей факт щодо впливу харчування на перебіг акне став передумовою проведення численних досліджень. Саме харчові продукти з високим глікемічним індексом, а також молочні продукти і насичені жири, що становлять основу так званого "західного харчування" (Western diet), найчастіше досліджуються як ймовірні пускові і підтримуючі фактори при вугровій хворобі. Увагу нутриціологів і лікарів, в першу чергу привертають три групи продуктів: молочні продукти, гіперглікемічні продукти і білки молочної сироватки.
Як впливають вищезазначені продукти на акне?
Молоко і молочні продуктиРезультати великого ретроспективного дослідження більш ніж 47 тис. жінок в США демонструють, що розвиток вугрової хвороби прямо пов'язаний із вживанням молока, зокрема, знежиреного. І це не єдине дослідження з подібними результатами.
Дiзнатися бiльше
Доведено, що молоко підвищує рівень інсуліноподібного фактору росту (IGF) -1 в плазмі крові, а також стимулює продукцію шкірного себума і викликає гіперкератинізацію, що сприяє виникненню і персистуванню акне.
Однак, молоко і молочні продукти - це головне джерело протеїну, кальцію, калію, магнію, віт.А і В12, які необхідні для повноцінного харчування.
Важливо враховувати, що потрібно вживати незбиране молоко (близько 3.5% жиру) або ж молоко зниженої жирності (близько 2%), оскільки згідно з результатами досліджень, саме вживання знежиреного молока асоціюється з підвищенням рівня IGF-1 в плазмі крові і впливає на появу і розвиток висипань при акне. Також автори досліджень припускають, що біодоступність комедогенних факторів молока може підвищуватися в процесі знежирення. Крім усього іншого, таке молоко містить менше естрогенів - гормонів, які, як відомо, зменшують вираженість акне.
Що ж до таких молочних продуктів, як сир і йогурт, вони, на думку дослідників, нешкідливі при вугровій хворобі, так як процес ферментації знижує рівень їх IGF-1 фактору.
Протеїни молочної сироваткиТут мова йде про протеїни, які вживають в їжу у вигляді харчових добавок для набору м'язової маси. І це стосується не лише професійних спортсменів.
Дiзнатися бiльше
Культ красивого, підтягнутого і рельєфного тіла активно підтримується з екранів телевізорів і особливо за допомогою соцмереж, де ефектні фото далеко не завжди результат інтенсивних занять спортом, а часто просто вмілий фотошоп.
Проте, це стимулює молодих людей активно займатися в спортзалах, і використовувати всі можливі способи створити м'язовий рельєф, що відповідає бажаному, в тому числі, вживаючи біодобавки.
Білки молочної сироватки (whey proteins), отримані з сироватки коров'ячого молока, містять сім факторів росту, кожен з яких може впливати на виникнення акне.
Продукти з високим глікемічним індексомТакi продукти викликають гіперінсулінемію (високий вміст інсуліну в крові); запускають своєрідний гормональний каскад, який потенційно провокує розвиток акне. Високим вважається глікемічний індекс продукту понад 70, середнім - 55-69, низьким - до 55.
Дiзнатися бiльше
До продуктів з високим ГІ відносяться випічка, варення, солодощі, в тому числі, і енергетичні батончики і мюслі, які часто рекламують як здорове харчування, піца, попкорн, солодкі газовані води, пиво, фініки, білий рис і рисове борошно, мед, макарони з білого борошна, консервована кукурудза та ін.
Зараз в мережі можна вільно знайти таблиці ГІ продуктів харчування для складання свого меню і контролю спожитої їжі.
Існують також чотири групи харчових факторів, про роль яких у розвитку акне слід говорити з обережністю, оскільки надійних клінічних даних, що підтверджують або заперечують їх роль в патогенезі акне, на даний час немає. Йдеться про алкоголь, чай та каву, а також шоколад.
Алкоголь Дослідження підтверджують, що рівень тестостерону підвищується як при епізодичному, так і при хронічному вживанні алкоголю. Андрогени, в тому числі і тестостерон, є пусковими факторами акне.
Крім того, невелика кількість алкоголю виділяється з потом після його вживання, і може служити поживним середовищем для Cutibacterium acne, збудника вугрової хвороби. А ще алкоголь може погіршувати перебіг акне шляхом пригнічення імунної системи.
Чай та кава В даний час не існує клінічних доказів впливу продуктів, що містять каву або кофеїн, на стан шкіри при акне. Немає таких даних і щодо чаю. Зазвичай шкода, яку можуть завдавати шкірі ці напої, пов'язана із цукром, з яким їх вживають. Більше того, є результати проведених досліджень, які доводять, що поліфеноли зеленого чаю можуть зменшувати секрецію шкірного себума і навіть мають антимікробні властивості.
Шоколад Загострення акне при вживанні чорного шоколаду пов'язують із наявністю в ньому насичених жирних кислот. Крім того, в дослідженнях зазвичай використовують шоколад у вигляді плиток, які містять також цукор і молоко, що не дозволяє вважати результати достовірними.
Сіль Роль солі у виникненні вугрової хвороби все ще вивчається, оскільки подібних досліджень мало. Результати одного з них демонструють, що вживання солоної їжі є вищим серед пацієнтів, які страждають на акне. Це дає можливість припускати, що сіль – це ймовірний фактор, що впливає на прояви акне.
Що необхідно знати про продукти, корисні при акне?
Це, перш за все, риба, фрукти і овочі. Згадуючи про жителів Папуа-Нової Гвінеї, важливо відзначити, що їх раціон складають саме ці продукти. Це продукти з низьким глікемічним індексом, малим вмістом жирів і транс-жирів, ризик виникнення вугрової хвороби при вживанні яких мінімальний.
Риба і морепродукти Завдяки вмісту високого рівня поліненасичених жирних кислот, вони мають здатність зменшувати запалення при акне. Однак, результати деяких досліджень свідчать про те, що біодобавки риб'ячих жирів можуть викликати загострення вугрової хвороби.
Таким чином, на даний час результати проведених досліджень не містять однозначних даних про вплив риби і морепродуктів на розвиток і перебіг акне.
Овочі та фрукти Вважають, що недостатнє вживання в їжу фруктів і овочів стимулює розвиток вугрової хвороби, особливо у жінок. У той час як Середземноморська дієта, багата вмістом овочів і фруктів, а також ненасичених жирних кислот, впливає на шкіру позитивно.